Pšenica špaldová je jednou z najstarších kultúrnych plodín. Špalda je pestovaná v súlade zo zásadami ekologického poľnohospodárstva, takže máte istotu, že Vaše telo nie je vystavené zbytočnou záťažou chemickými látkami.
Už v 12.storočí Sv. Hildegarda odporúčala špaldu pri viacerých zdravotných problémoch - proti nedostatočnému prekrveniu, na nervovú výmenu látok, na dodanie sily svalom, väzivám a pletivám. Popísala ju ako základný článok potravy, pretože "je to najlepšia obilnina".
Špalda v akejkoľvek forme - či ako zrno, otruby, krupica, či múka - vždy si zachová svoj ozdravný účinok. Jemná chuť pripomínajúca oriešky prekvapí a dodá radostnú myseľ a poteší i dušu. Špalda je psychofarmatikum prvého stupňa, no bez škodlivých účinkov - upokojuje a posilňuje psychiku.
Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie a črevnú peristaltiku, pričom odporúčaný denný príjem je 10g tejto vlákniny. Múka bohatá na bielkoviny s vysokým obsahom lepku je vynikajúca na pečenie a priame použitie v domácnosti namiesto klasickej múky.
Špaldu si môžete dať na raňajky - ako vločky, či špaldovú kávovinu, bezkofeínovú náhradu kávy. Na obed so špaldovou múkou zahustíte polievku, pripravíte šalát a prílohu z celého, alebo obrúseného zrna špaldy (tzv. kernotto, či bulgur). Môžete tiež uvariť halušky, pirohy, lokše a rôzne cestoviny (najlepšie celozrnné). Po obede si zamaškrtíte na sladkom koláči zo špaldovej múky a na večeru si dajte kúsok špaldového chleba alebo pečivo so zeleninou. Pri telke, či knihe vám špaldové tyčinky nielenže zaženú hlad, ale budete mať aj dobrý pocit zo zdravého večerného chrumkania.
Špalda je ľahšie stráviteľná než všetky ostatné obilniny a v akejkoľvek podobe. Snáď práve skutočnosti, že špalda nebola nikdy umelo šľachtená vďačíme za to, že si zachovala nielen chutnosť a cenné nutričné vlastnosti pôvodných planých foriem obilnín, ale ešte jednu zaujímavú vlastnosť - totiž že pri konzumácii špaldy sa tuk v tele neukladá tak intenzívne (napríklad sliepky kŕmené špaldou znášajú viac vajec, ale netučnejú).
Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom beta-karoténu pôsobí regeneračne na telové bunky a chráni telo pred infekciami. O špalde sa hovorí, že je to "predĺžené materské mlieko" - je optimálna pre výživu mladých i starších, zdravých i chorých.
Špaldovú múku už kúpite takmer v každom supermarkete. Napriek tomu mám pocit, že mnohí sa boja túto múku použiť ako náhradu za klasickú pšeničnú múku a hoci nášmu telu prináša hneď niekoľko benefitov, nie je ešte bežnou súčasťou našich slovenských domácností.
Povedzme si teda niečo viac o tomto klenote medzi múkami.
Má vyšší obsah vlákniny (8,8%) podporuje trávenie a prečisťuje, keďže táto balastná látka má vplyv na pohyb čriev. Dr. Bukovský odporúča zaradiť špaldovú múku do základnej výbavy každej kuchyne, pretože poteší všetky bunky vášho tela.
Zloženie: špaldová múka celozrnná
Alergény: lepok
Výživové údaje v 100 g výrobku:
energetická hodnota: 1652 kJ / 395 kcal;
tuky: 1,7 g;
nasýtené mastné kyseliny: 0,4 g;
sacharidy: 75 g;
cukry: 0,8 g;
bielkoviny: 12,1 g;
soľ: 0 g.
Výrobca: Vega Provita s.r.o., třida T.G. Masaryka 1131, 738 01 Frýdek-Mýstek, ČR
Krajina pôvodu: Česká republika
Distribútor: Svet chutí s.r.o., Krosnianska 91, 040 22 Košice