Zdravé a silné vlasy
Nikto netúži po zle vyzerajúcich a padnutých vlasoch – vždy sa snažíme dodať im lesk a pôvab. Ak sa budete správne stravovať a starať o vlasy, spozorujete zlepšenie dokonca aj u zdravých vlasov. V tomto článku Vám ukážeme niekoľko prírodných a jednoduchých spôsobov ako zvýšiť odolnosť vlasov a zlepšiť ich celkový vzhľad. Možnosťou je samozrejme ísť cestou doplnkov výživy ale prečo najprv nevyskúšať prírodnú cestu? Všetko, čo musíte urobiť je vyvážená strava a dostatočný príjem vody, ktorá má silu vyriešiť mnoho problémov zvnútra a správne nastaviť Váš systém.
Biopotraviny podporujúce rast vlasov
Zaraďte do svojho jedálnička veľa šošovice, fazule, rýb, zelenej zeleniny, lososa a vajec. Zdravá strava je dôležitá pre pokožku hlavy a vlasy ako aj pre zvyšok tela, pretože rovnako ako všetky ostatné časti tela, Vaše vlasy potrebujú starostlivosť a výživu. Jedzte veľa bielkovín a železa, pretože tieto zlepšujú celkové zdravie Vašich vlasov. Prinášame Vám zoznam veľmi dôležitých potravín, za ktoré sa Vám vlasy poďakujú.
Špenát a brokolica sú vynikajúcim zdrojom potrebných vitamínov A a C, ktoré pomáhajú produkcii mazu, ktorý vlasy prirodzene udržiava. Tmavá listová zelenina je bohatá na železo a vápnik, ktoré sú tiež pre telo ako aj vlasy dôležité. Losos, pokiaľ ide o krásu a zlepšenie celkového zdravia, obsahuje Omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú schopnosť bojovať proti vypadávaniu vlasov, ich suchosti, krepovitosti, vyrážkam na pokožke hlavy a taktiež pomáha vlasom tým, že im dodá pružnosť a lesk. Okrem lososa, zdrojom Omega-3 mastných kyselín sú tiež sardinky, makrely, ľanové semienka, slede a vlašské orechy.
Ľudské telo ma vlastný systém, ktorým vyživuje vlasy pomocou prírodného kondicionéru - biotínu. Vajcia sú plné tejto látky, ktorá podporuje rast vlasov a podstatne znižuje ich vypadávanie. Ďalšie zdroje biotínu sú arašidy, losos, mandle a avokádo. Ustrice obsahujú veľa zinku, ktorý reguluje produkciu dôležitých hormónov napríklad androgénov, ktorých nedostatok vedie k vypadávaniu vlasov až k ich úplnej strate. Ten môže často pozastaviť alebo spomaliť rast vlasov, takže ak na svoj stôl pridáte biopotraviny bohaté na zinok ako ustrice, kraby, pečeň, mušle a hovädzie, tieto vám môžu pomôcť v boji proti hormonálnym problémom s vlasmi. Strukoviny ako záhradná fazuľa aj rôzne druhy šošovice sú nevyhnutné pri správnej starostlivosti o vlasy, pretože obsahujú veľa železa, zinku a biotínu, ktoré telo potrebuje pre lepší rast vlasov ako aj bielkoviny, ktoré urýchľujú uzdravenie Vašich vlasov.
Podľa výskumov nedostatok železa môže spôsobiť stratu vlasov. Užívanie zvýšeného množstva železa môže zvrátiť tento proces a pomôcť opätovnému rastu vlasov. Tmavé mäso je zdrojom živín ako železo, ktoré priamo vplýva na produkciu krvi, vitamín B a dobrý zdroj energie. Iné druhy mäsa, morčacina, vajcia, sušené ovocie a celozrnné obilniny sú tiež bohaté na železo, preto zaraďte aj tieto potraviny do Vášho jedálnička.
Vitamín C pre Vaše vlasy
Ovocie a zelenina obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktoré naše telo potrebuje na vstrebávanie železa. Nedostatok vitamínu C má za následok suché a krepovité vlasy bez lesku. Najlepšie prírodné zdroje vitamínu C sú v citrusových plodoch ako citróny a pomaranče, v brokolici, listovej zelenine a jahodách. Hrozienka, kukurica a datle obsahujú železo, ktoré pomáha produkcii hemoglobínu, ktorý roznáša kyslík po tele. Hrozienka dodajú potrebné železo, no potrebujete konzumovať aj biopotraviny obsahujúce vitamín C, ktorý pomáha telu absorbovať železo. Hovorí sa, že všetkého veľa škodí, ale to neznamená, že rastlinný olej je škodlivý. Nízkotučná diéta môže spôsobiť suchosť vlasov a vlasy bez lesku. Olivy, arašidy a slnečnicový olej môžu navrátiť lesk vašich vlasov, preto užívajte čajovú lyžičku týchto olejov buď samostatne alebo s jedlom.