Nízkohistamínová dieta
Pri tejto diéte je dôležité poznamenať, že nie každý má rovnakú úroveň histamínovej intolerancie. Niekomu stačí vyradiť len pár surovín z jedálnička, kdežto niekto sa musí poriadne postiť. Ale opäť netreba zabúdať, že ide len o dočasný stav a dočasnú histamínovú diétu.
Histamínová intolerancia príznaky
Najčastejšie príznaky histamínovej intolerancie sú bolesti hlavy, nepravidelná stolica, točenie (krútenie) v žalúdku, hypertenzia (vysoký krvný tlak), podráždenosť, závraty, úzkosť, červenanie sa, kŕče, ťažkosti s dýchaním, nepravidelný tlkot srdca, únava až úplne vyčerpanie, vyrážky na pokožke...
Výber antihistaminových potravín pre Vás či Vašich blížnych Vám ponúkame v časti darčekové koše.
Veľmi dobrým a praktickým nápadom je viesť si záznamy o stravovaní, aby ste presne zistili, do ktorej skupiny patríte vy a čo vám naozaj reálne škodí. Cieľom tejto diéty je po čase opäť nabehnúť na bežný zdravý typ stravovania, pretože vynechať toľko zdravého jedla z jedálnička tiež nie je ideálne.
VYSKÚŠAJTE NAŠE PRODUKTY NA PREČISTENIE ORGANIZMU a TELO SA VÁM POĎAKUJE.
Syndróm histamínovej intolerancie je ochorenie, ku ktorému dochádza v dôsledku nerovnováhy enzýmu histamínu v tele a v jeho následnom hromadení. Môže byť výsledkom extrémne vysokého príjmu v potrave, či poškodeného systému odbúravania histamínu.Okrem termínu Histamínová intolerancia sa môžeme stretnúť aj s názvom potravinová intolerancia alebo potravinová neznášanlivosť, histaminóza. Okrem potravín samotných môžu byť zdrojom symptómov z nadbytku histamínu, napríklad lieky, stres, fyzická aktivita, toxíny.Jedinou liečbou v súčasnosti je obmedzenie histamínu v strave a odhalenie vlastného zoznamu nevhodných potravín. U pacientov dochádza k úľave predovšetkým prechodom na nový životný štýl a diétou. Pri porušovaní diéty sa môžu vracať naspäť rozličné symptómy. U väčšiny pacientov po určitej dobe dôjde k stabilizácii, odporúčania ohľadom stravy by však mali byť naďalej dodržiavané.
ODKYSLENIE ORGANIZMU A JEHO PREČISTENIE JE PREDPOKLADOM pre ZABRANENIE HROMADENIA HISTAMINU V TELE.
Histamín v potravinách vo zvýšenom množstve sa vyskytuje v paradajkách, baklažáne, špenáte, v rybách, v kuracom a inom skladovanom mäse.
Zrejúce syry (čím dlhšie zrejú, tým viac histamínu), údeniny, pivo, víno a sekt - všetky fermentované potraviny.
Klasicky histamín obsahujú tiež aditíva (farbivá, stabilizátory, konzervačné látky, zvýrazňovače chuti a príchute).
Uvoľňovače histamínu v strave rastlinného pôvodu sú ananás, citrusy, jahody, kivi, banány, paradajky, strukoviny, špenát, papája, sladké drievko a korenia.
Uvoľňovače histamínu živočíšneho pôvodu sú zase ryby, kôrovce, bravčové mäso a vaječný bielok.
Baktérie a kvasinky prispievajúce k tvorbe histamínu sú najmä potraviny s obsahom životaschopných kvasníc, napr. čerstvé a málo prepečené pečivo, chlieb a kysnuté cesto.
Látky znižujúce aktivitu DAO obsiahnuté v strave sú alkohol a lieky.
Odporúčaním nízkohistaminovej, alebo antihistaminovej diéty je vždy to, že potraviny by mali byť čo najčerstvejšie. Človek sám musí skúšať svoju toleranciu k jednotlivým potravinám a vytvoriť si vlastný zoznam potravín, ktoré znesie a ktoré mu robia problémy.
Z našej ponuky vyberáme pre antihistamínovú dietu nasledovné produkty: