Cukor v krvi a cukrovka
Dlhodobo zvýšená hladina krvného cukru (glykémie) stojí pri zrode diabetu 2. typu. Ak táto situácia trvá naozaj dlho, zasahuje problém i ďalšie orgány tela - predovšetkým obličky a srdce.
Za vznikom prediabetu, ale aj neskoršími komplikáciami už vzniknutej cukrovky 2. typu stojí permanentne vysoká hladina cukru v krvi - hyperglykémia. Tú možno, ak už nie je neskoro a k slovu neprichádza inzulín, celkom dobre ovplyvniť. Nejde o žiadnu raketovú vedu, ale o to, ako rýchlo a ako veľmi sa z toho, čo zjete, vyplaví do krvi cukor. Ak ide o potravinu bohatú na sacharidy, hladina cukru sa zvýši. Organizmus začne veľmi rýchlo bažit po ďalšom súste, lebo po cukre sa veľmi rýchlo zapráši. A celý cirkus začína nanovo.
Hladina cukru v krvi
Normálna hodnota cukru v krvi (glykémia) na lačno je do 5,5 mmol/l a po jedle menej ako 7,8 mmol/l. Pri hodnote viac ako 10 mmol/l sa glukóza začína vylučovať močom. Po jedle sa zložené cukry strávia a vstupujú do krvného obehu, ktorý ich roznáša do buniek. Inzulín pomáha svalom, pečeni a tukovému tkanivu vo využití cukru z krvi. Je to hormón, ktorý tvoria tzv. B-bunky v podžalúdkovej žľaze (pankrease) a tá ho následne vylučuje. Aj pečeň potrebuje inzulín, aby sa začal proces uchovávania glukózy vo forme zásoby (glykogénu). Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču; glukóza na seba viaže vodu a pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj 3 až 4 litre za deň. Telo sa bráni strate tekutín ich zvýšeným príjmom. Niekedy pacient pociťuje sucho v ústach, najčastejšie v noci. Na základe veľkých strát energie pacienti uvádzajú slabosť a nevýkonnosť.
Pravidlá na obmedzenie cukru v krvi
1. Obmedzte konzumáciu sacharidov
2. Zvýšte príjem vlákniny
3. Pite vodu a dbajte na dostatočnú hydratáciu
4. Vyvažujte potravu a nesoľte
5. Vyberajte si potraviny s nízkym glykemickým indexom
6. Naučte sa vysporiadať so stresom
6. Snažte sa dostatočne spať
7. Jedzte potraviny bohaté na chróm a horčík
8. Vyskúšajte jablčný ocot
9. Vyskúšajte berberín
10. Vyskúšajte výťažky zo škorice
11. Schudnite
12. Pite čierny čaj
13. Rozbehajte sa
14. Vyhľadávajte slnko
15. Fazuľa, sója a brokolica dá životu viac
Niektoré z týchto pravidiel si teraz osobitne rozoberieme:
Pite čierny čaj
O čiernom čaji sa od nepamäti vie, že podporuje imunitu, znižuje riziko vysokého krvného tlaku a dokáže nahradiť rannú kávu. Čínski vedci skúmali čaj typu oolong, ďalej čierny a zelený čaj. Na čo prišli? Čierny čaj má schopnosť spomaliť vyplavovanie glukózy. Polysacharidy, ktoré sú jeho súčasťou, vykazovali veľkú schopnosť zbavovať bunky voľných radikálov. "Snažili sme sa nájsť účinné inhibítory glukózy v prirodzených zdrojoch. Polysacharidy v čiernom čaji by mohli výrazne pomôcť v boji proti diabetu, "povedal vedúci štúdie Haixia Chen.
Vyvažujte potravu a nesoľte
Ak chcete sa dostať na "trvalo udržateľnú" hladinu glykémie, zaraďte do jedálnička nízkotučné jedlá bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerálne látky. Jedzte pravidelne a častejšie malé porcie jedla. Jedzte naposledy najneskôr 2 hodiny pred večerným upokojením. Obmedzte tuky. Dbajte na nízky GI u sacharidov. Pred vyprážanými pokrmami dajte prednosť duseným či vareným.
Rozbehajte sa
Fyzická aktivita znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť buniek na inzulín. Aké je odporúčané cvičenie? Americká diabetologická asociácia odporúča 1/2 hodiny aeróbne aktivity 5x týždenne. Stavte na chôdzu - podľa 16 rokov trvajúceho výskumu vedcov z Harvardovej školy verejného zdravia aj hodinka svižnej chôdze denne zníži riziko diabetu 2. typu o 30%. Prečo aeróbny tréning? Pretože po 10 až 15 minútach pohybovej aktivity sa vo svale otvoria kanály pre glukózu. Tá vnikne do svalu, bez toho, aby k tomu potrebovala inzulín. Hovorí sa tomu non inzulín-dependentný prenos. "Pohybová aktivita je na úplne rovnakej úrovni ako farmakologická liečba diabetu," vysvetľuje lekárka. Nepatríte medzi fitkové nadšencov? Nevešajte hlavu - podľa autora knihy "Jedlom proti diabetu" Howarda Shapiro pomáha aj upratovanie domácnosti alebo záhradné práce.
Fazuľa, sója a brokolica dá životu viac
Jednou z ciest, ako udržať diabetes v prijateľných medziach, je pravidelný príjem čerstvej zeleniny, doplnené o fazuľa, orechy a semená. Dobrým príkladom je stredomorská strava. Výsledky štúdie vedené lekári v bostonskej Brighamově nemocnici s viac ako 37 tisícmi ženami ukázali, že konzumácia červeného mäsa u nich zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Východiskom by mohlo byť sójové mäso - pomáha regulovať hladinu glykémie a inzulínu, je nízkokalorické a pomáha znižovať hladinu "zlého" cholesterolu.
Vyhľadávajte slnko
Slnko má nezastupiteľný vplyv na produkciu vitamínu D, ktorý hrá dôležitú úlohu aj pri vyplavovaní inzulínu. Ak máte ho v tele dostatok, môžete podľa vedcov z Loyolovy univerzity v Chicagu oddialiť nástup cukrovky a vznik komplikácií. Nesvieti? Dopĺňajte zásoby "déčka" polotučným mliekom a mliečnymi výrobkami či rybami.
Spánok
Je to jednoduchá rovnica: Únavu z nedostatku spánku často zaháňame tým, že stále niečo zobkáme. Výsledok sa skôr či neskôr dostaví - priberáme a hrozí nám cukrovka. Takže nechcete Ak sa stať plnoštíhlym diabetikov, doprajte si kvalitný spánok.
Ocot aj škorica
Dve lyžice jablčného octu denne znižujú hladinu cukru v krvi. Skúste na to ísť po francúzsky a šalát zalejte čerstvú zálievkou Vinaigrette (2 diely octu, 1 diel olivového oleja). Hladinu cukru v krvi dokáže znížiť aj škorica.