Špaldová múka a celiakia
Špaldová múka, alebo inak povedané múka zo špaldovej pšenice. Ako najstarší predchodca pšenice je špalda ľahšie stráviteľná a preto si ju obľúbili aj priaznivci zdravej výživy.
Špaldová múka je bohatá na bielkoviny a obsahuje lepok. Obsahuje síce nižší obsah lepku ako bežná pšeničná múka, no lekári ju neodporúčajú užívať pri celiakii. Naša rada však je, aby si ju každý skúsil otestovať sám na sebe a tak zistil, či špaldová múka pre neho je alebo nie je vhodná.
Špaldová múka je zdravšia
Pšenica špaldová je jednou z najstarších kultúrnych plodín. Špalda je pestovaná v súlade zo zásadami ekologického poľnohospodárstva, takže máte istotu, že Vaše telo nie je vystavené zbytočnou záťažou chemickými látkami.Už v 12.storočí Sv. Hildegarda odporúčala špaldu pri viacerých zdravotných problémoch - proti nedostatočnému prekrveniu, na nervovú výmenu látok, na dodanie sily svalom, väzivám a pletivám. Popísala ju ako základný článok potravy, pretože "je to najlepšia obilnina".
Špalda v akejkoľvek forme - či ako zrno, otruby, krupica, či múka - vždy si zachová svoj ozdravný účinok. Jemná chuť pripomínajúca oriešky prekvapí a dodá radostnú myseľ a poteší i dušu. Špalda je psychofarmatikum prvého stupňa, no bez škodlivých účinkov - upokojuje a posilňuje psychiku.
Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie a črevnú peristaltiku, pričom odporúčaný denný príjem je 10g tejto vlákniny. Múka bohatá na bielkoviny s vysokým obsahom lepku je vynikajúca na pečenie a priame použitie v domácnosti namiesto klasickej múky.
Špaldu si môžete dať na raňajky - ako vločky, či špaldovú kávovinu, bezkofeínovú náhradu kávy. Na obed so špaldovou múkou zahustíte polievku, pripravíte šalát a prílohu z celého, alebo obrúseného zrna špaldy (tzv. kernotto, či bulgur). Môžete tiež uvariť halušky, pirohy, lokše a rôzne cestoviny (najlepšie celozrnné). Po obede si zamaškrtíte na sladkom koláči zo špaldovej múky a na večeru si dajte kúsok špaldového chleba alebo pečivo so zeleninou. Pri telke, či knihe vám špaldové tyčinky nielenže zaženú hlad, ale budete mať aj dobrý pocit zo zdravého večerného chrumkania.
Špalda je ľahšie stráviteľná než všetky ostatné obilniny a v akejkoľvek podobe. Snáď práve skutočnosti, že špalda nebola nikdy umelo šľachtená vďačíme za to, že si zachovala nielen chutnosť a cenné nutričné vlastnosti pôvodných planých foriem obilnín, ale ešte jednu zaujímavú vlastnosť - totiž že pri konzumácii špaldy sa tuk v tele neukladá tak intenzívne (napríklad sliepky kŕmené špaldou znášajú viac vajec, ale netučnejú).
Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom beta-karoténu pôsobí regeneračne na telové bunky a chráni telo pred infekciami. O špalde sa hovorí, že je to "predĺžené materské mlieko" - je optimálna pre výživu mladých i starších, zdravých i chorých.
Špaldovú múku už kúpite takmer v každom supermarkete. Napriek tomu mám pocit, že mnohí sa boja túto múku použiť ako náhradu za klasickú pšeničnú múku a hoci nášmu telu prináša hneď niekoľko benefitov, nie je ešte bežnou súčasťou našich slovenských domácností.
Povedzme si teda niečo viac o tomto klenote medzi múkami.
Má vyšší obsah vlákniny (8,8%) podporuje trávenie a prečisťuje, keďže táto balastná látka má vplyv na pohyb čriev. Dr. Bukovský odporúča zaradiť špaldovú múku do základnej výbavy každej kuchyne, pretože poteší všetky bunky vášho tela.
1. Vďaka vysokému obsahu vlákniny, ktoré špaldová múka má, pomáha predchádzať žlčníkovým kameňom
2. Vďaka kombinácii živín ktoré obsahuje, je obzvlášť prospešná pre ľudí trpiacich migrénou, aterosklerózou, či cukrovkou
3.Pomáha pri vysokom cholesterole, či vysokom krvnom tlaku
4. Špaldová múka nespôsobuje u ľudí, ktorí sú citliví na pšenicu, intolerantnú reakciu (Pozor obsahuje však glutén a nie je vhodná pre celiatikov aj keď niektorí ju tolerujú bez problémov. Môže to byť spôsobené tým, že glutén v špaldovej múke má iné zloženie, ako glutén v pšenici)
5. Má aj protirakovinové účinky, a to práve vďaka tomu, že betakarotén a tiokyanát podporujú regeneráciu buniek. Spomínané estrogény prírodného pôvodu môžu podľa niektorých odborníkov pôsobiť priaznivo pri hormonálne predurčených druhoch nádorových ochorení.
Skladovanie špaldovej múky
Ak chcete, aby sa vám z múky dobre pieklo a pripravovalo jedlo, musíte ju správne skladovať. Pri skladovaní je potrebné dodržiavať 4 veci:
- teplotu: 15 – 18'C a nemala by prekročiť 20'C
- svetlo: skladovať v tmavých skrinkách či špajzách (kvôli svetlu múka tuhne)
- prístup kyslíka: vďaka kyslíku múka dozrieva, teda skvalitňuje sa (bez kyslíka múka stuhne)
- dĺžka skladovania: ideálne sú pre múku plastové alebo sklenené nádoby, ak zvyknete múku presypávať do nádob, mali by ste ju čím skôr zužitkovať (všetko pre skladovanie potravín nájdete na BIANO)
Špaldová múka – recepty
Múka zo špaldy je vynikajúca na pečenie a vhodne sa využíva vo všetkom miesto obyčajnej múky. Je to skvelá a zdravá náhrada. Prinášame Vám pár super receptov ako a kde všade sa dá špaldová múka použiť.
Špaldové wafle
2 poháre špaldovej múky,1 PL špaldových otrub,2 vajcia (bielok zvlašť vyšľahať), štipka soli, 2 PL cukru, 1.5 pohára mlieka, 1 PL ľanovych semiačok, 4 PL oleja, 1 PL sody bicarbony
Postup: Všetky suroviny zmiešame dokopy, vyšľahané bielka nakoniec zľahka vmiešame. Pečieme na rozpálenom waflovači. Podávame s ovocím, jogurtom, džemom, alebo s javorovým sirupom.
Špaldový koláčik
Na cesto potrebujeme:
2 hrnčeky špaldovej múky, 1/2 hrnčeka vody, 1/2 hrnčeka oleja,1 hrnček hnedého cukru, prášok do pečiva, 2 vajíčka, vanilka
Postup: Najprv si vyšľaháme vajíčka s cukrom. Potom pridáme špaldovú múku, prášok do pečiva, vodu a olej- dobre vymiešame. 2/3 cesta vylejeme na plech.
Ja som cesto posypala malinami a tvarohom s vanilkovým cukrom. Potom som na vrch vyliala zvyšok cesta a šup do rury na 200 stupňov, zhruba30 minút.
Špaldovo-riccottove guľky
500 g riccotty , ale dá sa použiť aj tvaroh, 5-8 PL špaldovej múky, 2 vajíčka, vanilkový extrakt, hnedý cukor, dovnútra môžeme použiť rôzne variácie – broskyne, čeresne, jahody
Postup:
Nič jednoduchšie snáď ani nieje... dáme variť dostatočné množstvo osolenej vody a potom všetky ingrediencie zmiešame dokopy a tvarujeme guľky, ktoré plníme ovocím. Akby sa Vám hmota lepí, navlhčíme si ruky a potom už len ukladáme do vriacej vody. Varíme asi tak 5-7 minút odkedy guľky vyplávajú na povrch.
Servírujeme s vanilkovou omáčkou a brusnicovým džemom, alebo horúcim ovocím.
Dobrú chuť!
Výrobky zo špaldovej múky sú súčasťou našich skvelých darčekových košov