Paleo dieta
Článok ktorý vám prinášame je zameraný hlavne na ľudí, ktorí si chcú vyskúšať paleo stravu a ktorí chcú rýchlo vedieť, čo by mali a nemali robiť.Žiadne zdĺhavé vysvetlenia, iba pár jednoduchých pravidiel ako naštartovať cestu za paleom. Závisí len na vás do akej miery sa rozhodnete postupovať podľa týchto rád, ale ak sa nimi začnete riadiť na 100%, môžete si byť istí, že urobíte to najlepšie pre svoje telo a výrazne podporíte vaše dlhodobé zdravie a pohodu.
Paleo strava
Paleo strava by mala byť hlavne bohatá na tuky a živočíšne bielkoviny a naopak chudobná na sacharidy. Počítanie kalórií nie je potrebné.Zaraďte do svojho jedálnička bohaté množstvo nasýtených tukov ako je kokosový olej. Olivové, avokádové a macadamiové oleje sú tiež dobré tuky na použitie v šalátoch a studených pokrmoch, ale nie na varenie. Vyhnite sa všetkým obilninám, zrnám a strukovinám, taktiež vyraďte zo svojho menu aj rastlinné oleje (arašidový olej, repkový olej, margarín, sójový olej, kukuričný olej, požltový olej a slnečnicový olej).Je potrebné eliminovať pridaný cukor, nealkoholické nápoje, všetky balené sladkosti a džúsy vrátane ovocných štiav. Taktiež obmedziť na minimum mliečne výrobky. Hovädzí loj, kačacia masť sú tiež dobré, ale len v prípade, že pochádzajú zo zdravých a dobre ošetrených zvierat. Taktiež jedzte dobré množstvo živočíšnych bielkovín. To zahŕňa červené mäso, bravčové mäso, hydina, vajcia, orgánov (pečeň, obličky, srdce ...), ryby a kôrovce.Zahrnite do svojej každodennej stravy aj veľké množstvo čerstvej zeleniny. Škrobová zelenina, ako sú sladké zemiaky sú tiež skvelé ako zdroj netoxických sacharidov.Ďalej je potrebné konzumovať nízke až stredné množstvo ovocia a orechov. Snažte sa jesť hlavne ovocie s nízkym obsahom cukru a vysokým obsahom antioxidantov, ako sú jahody, rovnako ako orechy s vysokým obsahom omega-3, s nízkym obsahom omega-6.
Dodržujte tieto jednoduché zásady a váš život naberie nový, lepší rozmer a vy sa budete pozerať na svet pozitívnejšie a hlavne cítiť sa budete určite vitálnejšie.
Zhrnutie a porovnanie s bežnou stravou
Pri paleo diete ide teda o spôsob stravovania a (vlastne celého spôsobu života), ktorý rešpektuje našu genetickú výbavu a vychádza zo stravovacích a životných návykov našich evolučných predkov (samozrejme uspôsobených pre modernú dobu).V paleo jedálničku dominujú tuky na úkor sacharidov. Paleo stravovanie, známe tiež ako praveké alebo paleolitické stravovanie, na rozdiel od iných typov stravovania vychádza z princípov, ktoré sú podmienené prírodou.
Porovnanie paleo stravy a bežnej stravy ukazuje, že paleo strava obsahuje významne viacej nutrientov, pričom oveľa menej zaťažuje ľudský metabolizmus. Potvrdzuje to meranie a výpočet nutričných hodnôt vzoriek paleo stravy a "bežnej" stravy.
Doprajte si výberové paleo potraviny, ktoré nájdete v časti paleo darčekové koše.
Pripravili sme preto pre vás porovnanie bežnej stravy ("jem, čo mi chutí") a klasickej paleo stravy. Výpočet bol zrealizovaný pomocou online nutričnej kalkulačky nutritiondata.self.com:
Porovanie paleo a bežnej stravy:
1. Bežná strava pri mnohých nutrientoch (napriek 200-percentnému kalorickému príjmu!) nedosahuje ani 100% odporúčanej dennej dávky.
2. Paleo strava zabezpečuje prakticky pri všetkých nutrientoch odporúčaný denný príjem, spravidla ho však vysoko prekračuje.
3. Paleo strava v porovnaní s bežnou stravou ("jem, čo mi chutí") dosahuje rovnaké, väčšinou však významne vyššie hodnoty.
Z porovnania teda vyplýva, že bežná strava predstavuje takmer vo všetkých parametroch určitú formu zdravotného rizika (s výnimkou príjmu vlákniny):
1. vysoká glykemická záťaž
2. prozápalový charakter potravy
3. nízka kvalita bielkovín
4. obrovský kalorický príjem
5. relatívne nízky príjem mastných kyselín omega 3 kombinovaný s relatívne vysokým príjmom omega 6
Na druhej strane, parametre paleo stravy majú väčšinou liečivé hodnoty:
1. extrémne nízka glykemická záťaž
2. protizápalový charakter potravy
3. vysoká kvalita bielkovín
4. optimálny kalorický príjem (napriek tomu, že porovnávame zhruba rovnakú hmotnosť potravy)
5. lepší pomer mastných kyselín omega 6 : omega 3