Javorový sirup je kanadská špecialita, ktorá sa stále viac využíva aj u nás. Je to 100% prírodné sladidlo, ktoré je zdravou a zároveň aj chutnou náhradou bieleho cukru. Kvalitný BIO javorový sirup neobsahuje žiadne pridané sladidlá, farbivá ani konzervačné látky. Javorový sirup je v podstate čisté prírodné sladilo. Získava sa zahustením šťavy z kmeňa cukrového javoru. V porovnaní s bielym cukrom, ktorého nutričná hodnota je nulová, obsahuje javorový sirup 20 telu prospešných látok a antioxidantov. Je mimoriadne bohatý na minerálne látky, najmä vápnik a draslík. Obsahuje taktiež mangán, zinok, fosfor, železo, riboflavín, niacín, tiamín a vitamíny skupiny B.
Hlavným producentom javorového sirupu je kanadská provincia Quebec, ktorá produkuje až 75% celosvetovej produkcie. Zaujímavosťou je, že tento sirup môže pokojne zmrznúť a po rozmrazení má rovnakú kvalitu. Väčšie zásoby sa teda dajú skladovať aj v mrazničke.
V obchodoch môžete nájsť aj lacné náhrady javorového sirupu, ako napríklad obyčajné sirupy, ktoré majú len javorovú príchuť. Ak to však s javorovým sirupom myslíte naozaj vážne, radšej sa im rýchlo vyhnite. Ak chcete naozaj kvalitu, hľadajte ju pod názvom prírodný alebo Bio javorový sirup (originálny názov – Maple syrup). Za kvalitu si samozrejme musíte aj čosi priplatiť. Za 250 ml balenie pravého kanadského javorového sirupu zaplatíte minimálne tých 8 - 10,- Eur. Navyše je rozdelený do troch typov od A – C, alebo 1 – 3, prípadne označením light, medium, amber, podľa výrobcu. Pritom platí, že variant A, light, alebo 1 je najjemnejší a najbledší, zatiaľ čo variant C, amber, alebo 3 je najtmavší a má najvýraznejšiu chuť.
Využitie javorového sirupu je všestranné. Dá sa použiť všade tam, kde aj cukor, teda na sladenie, varenie aj pečenie. Používa sa ho trochu menej ako bieleho cukru, pretože je sladší (približný pomer je 4:3). Má aj viac kalórií ako cukor, ale menej ako med. Využíva sa pri príprava rôznych druhov jedál, ako sú napríklad: dezerty, koláče, palacinky, pečivo, mäso (pri príprave marinád), ryby, šaláty, omáčky, vločky, jogurty, koktaily, zmrzlinové a ovocné poháre, a tiež na sladenie mlieka, kávy a čaju.
Javorový sirup je vhodný:
História javorového sirupu
Javorový sirup je prírodné sladidlo získavané najčastejšie z miazgy javora cukrového (ovšem je možné ho vyrábať aj z miazgy iných javorov). Z javorov sa dá získať na jar ich navŕtaním a zachytávaním vytekajúcej šťavy. Tá je potom následne zahusťovaná zahriatím. Prakticky všetka výroba javorového sirupu prebieha v Severnej Amerike, kde je využívanie javorového sirupu súčasťou kultúrnej tradície.
Javorový sirup je jedným z tradičných severoamerických výrobkov, miestne indiánske kmene spracovávali miazgu javorov získanú ich narezávaním už po dlhé obdobia pred objavením Ameriky. Od nich sa to následne naučili európski kolonisti, napríklad údajne už Jacques Cartier popíjal javorovou šťavu počas svojich kanadských ciest. Európania však začali používať na získavanie miesto rezov diery vŕtané nebožiecom.
Počas 17. a 18. storočia pre európske osadníkmi predstavoval javorový sirup hlavne dostupný zdroj koncentrovaného cukru, lebo trstinový cukor bolo nutné dovážať z Karibiku.
Zhruba v čase Americkej občianskej vojny už začal byť hlavným sladidlom v Spojených štátoch amerických trstinový cukor (počas samotnej vojny však na severe vzácny) a následne sa tak hlavným javorovým produktom stal sirup namiesto cukru. V tej istej dobe sa zdokonalila technika tepelnej úpravy: miesto kotlov sa začali používať plytké panvice, z ktorých sa voda odparuje rýchlejšie, ešte neskôr sa pre čiastočné odstránenie vody začala používať reverzná osmóza.